Кандидози и етерични масла

Етеричните масла са терапия с дълга история и много ползи за здравето. Това е са общоприетото наименование за течности, които се дестилират с вода или пара от корените, листата, кората, стъблата и цветята на растението. За разлика от термина “масло”, тези дестилирани течности всъщност изобщо не са особено “мазни”, по-скоро са на водна основа и с по-малко вискозна текстура. Етеричните са с много по-деликатен и летлив характер и могат да се изпарят напълно, ако останат незатворени за определен период от време.
Ключовата характеристика на етеричните масла е, че те съдържат реалните субстанции на растението, от което са получени.

Най-ранните регистрирани случаи на употреба на етерични масла са от началото на тринадесети век в Андалусия. В тези ранни исторически сведения има данни за полезни действия при приложение върху кожата и чрез регулирано инхалиране.
Най-популярният начин за използване на етерични масла е чрез ароматерапия – практика за подобряване на духовното, емоционалното, умственото и дори физическото здраве и благосъстояние. Трите универсални метода за приложение са: кожна апликация, инхалация и поглъщане.
ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ И ЕТЕРИЧНИ МАСЛА
Candida spp. са част от нормалната кожна, гастроинтестинална и урогенитална флора, а се откриват и почти навсякъде в околната среда. При определени условия се получава свръхрастеж и инфекция с различна локализация, но най-често се засягат устната кухина (орална кандидоза, соор) и вагината (вагинална кандидоза).
ПРИРОДНИ МЕТОДИ ПРИ КАНДИДОЗА

-Промяна в диетата

-Прием на качествен пробиотик

-Използване на етерични масла с анти-Candida ефект

Когато умират голям брой, те могат да причинят различна степен на дискомфорт или т. нар. „die-off“ ефект. Неприятните реакции могат да бъдат облекчени чрез временно намаляване на дозите на етеричните масла, добавяне на хепатопротектор и витамин С, увеличен прием на вода, достатъчно и пълноценен сън.

Азеол АФ е комбинация от етерични масла с доказана фунгистатична и фунгицидна активност към няколко щама Candida – albicans, glabrata, tropicalis. Хепатопротективният ефект на семена от морков (Daucus carota) е доказан с in vitro проучвания.

Admin

Share
Published by
Admin

Recent Posts

Публикувани изследвания на PiLeJe в областта на микробиота

⦁ Drouault-Holowacz S, Foligné B, Dennin V, Goudercourt D, Terpend K, Burckel A, Pot B. Anti-inflammatory potential of the probiotic…

6 години ago

Антибактериални и противогъбични ефекти на две смеси от етерични масла

ЦЕЛ НА НАСТОЯЩОТО ИЗСЛЕДВАНЕ:Да се оценят in vitro антимикробните ефекти на две смеси от етерични масла.КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ:Смес от етерични…

6 години ago

Пробиотици и/или стоматология

Според съвременни открития добавянето на пробиотици към конвенционалното периодонтално лечение може да подобри микробната дисбиоза и да облекчи значително клиничните…

6 години ago

Таурин – ролята му в организма и при магнезиев дефицит

Първоначално той е бил идентифициран и изолиран от жлъчката на бик (Bos taurus) от където произлиза и името му .…

6 години ago

Цистит и ефект на фитотерапевтичен продукт, комбинация от екстракти от пилоселе, червена боровинка и ортосифон

РЕЗЮМЕЦиститът е възпаление на пикочния мехур, често причинено от инфекция и обикновено се лекува с антибиотична терапия. Неговите симптоми са…

6 години ago

HELICOBACTER PYLORI

Повече от тридесет години след откриването на Helicobacter pylori, все още продължава търсенето на най-добрия начин да се унищожи тази…

6 години ago