Микробиота – нови посоки и нови предизвикателства
Една от настоящите области на изследване на пробиотиците се отнася до онкологията и по-специално имунотерапията1. Сега е известно, че ефективността на имунотерапията се модулира от профила на чревната флора на пациента.
Огромни перспективи се отварят на това ниво, за да задълбочи връзката между чревната микробиота на индивида и ефективността на дадена терапия.
Друга посока на изследване се отнася до възможността за лечение на някои болести чрез модифициране на чревната флора. В действителност е доказано, че чревната микробиота оказва влияние върху някои патологии: затлъстяване, аутизъм, метаболитен синдром, атопичен дерматит, диабет, възпалителни заболявания на червата (IBD) …
Все още е необходима много работа, за да се разберат връзките между чревната дисбиоза и тези патологии, и потенциалната полза от пробиотиците в тази област. Въпреки това, в момента експериментите върху животни вече показват, че лечението на някои от тези заболявания е възможно чрез модифициране на тяхната чревна флора.

Проучванията са фокусирани и върху кожната микробиота
По същия начин, по който храносмилателната дисбиоза може да доведе до чревни патологии, но също и до затлъстяване и метаболитни нарушения, кожната дисбиоза може да бъде в основата на развитието на дерматологични патологии като акне или атопичен дерматит. И накрая, започват изследвания и на други микробиоти – на очната ябълка или на белите дробове.
1. Immunotherapy : treatment that does not act directly on the cancerous cells but targets the host’s immune system to combat such cells.