Микробиоти: Проучвания за ефикасност

Веднъж избрани по критерии за гастрорезистентност, адхезия към чревната лигавица и жизнеспособност/стабилност, пробиотичните щамове са предмет на проучвания, които ще позволят да се покаже тяхното клинично значение и необходимите дози за осъществяване на действията им.
Тези in vitro, in vivo и клинични проучвания се провеждат от изследователски екипи на PiLeJe в сътрудничество с други лаборатории и изследователски организации (Inserm, Institut Pasteur de Lille и др.).

Проучвания in vitro и in vivo

In vitro проучванията са първата стъпка в избора на пробиотични щамове за дадена индикация.
Например, този тип проучване е направило възможно да се изберат пробиотични щамове, способни да ограничат растежа на патогенните бактерии, отговорни за „Диария на пътешественика“ (виж 1-ви пример) и други щамове, способни да стимулират производството на противовъзпалителни медиатори. , което е от интерес за хора с дисбиоза (виж 2-ри пример).

1-ви пример:

Цел:
Инхибиране на растежа на различни щамове на два патогена, най-честите причинители на „Диария на пътешественика“ – Salmonella typhimurium и Escherichia coli.
Резултати:
Тези 3 пробиотични щама са способни да намалят с 80% контаминацията на две от бактериите, отговорни за „Диария на пътешественика“.

2-ри пример:

Цел:
Способността на някои щамове да стимулират производството на Treg-подобни цитокини (IL-10).
Резултати:
Пробиотичните щамове Lactobacillus salivarius LA302 и Bifidobacterium lactis LA304 са способни да стимулират производството на противовъзпалителен цитокин IL-10.

След насърчаващи in vitro тестове се провеждат проучвания върху лабораторни животни: те се наричат изследвания in vivo.
Например, те позволяват да се тества смес от избрани пробиотични щамове при животни, страдащи от възпалителен колит или инфектирани с Candida albicans.
Тези изследвания са предмет на международни публикации в специализирани научни списания като „World Journal of Gastroenterology“.

Клинични проучвания

Лабораторията PiLeJe провежда клинични проучвания:

Проведени в партньорство с университетски центрове, INRA (National Institute for Agricultural Research) или CNRS (National Center for Scientific Research), те дават възможност за събиране на данни за клиничната ефективност на здравните решения.
Двойно-сляпо плацебо-контролирано клинично проучване при 100 пациенти със Синдром на раздразнените черва (дефинирани съгласно Rome критериите) показват ефективността на смес от 4 пробиотични щама, селектирани за подобряване на констипация и коремна болка при тези пациенти.

Публикувани изследвания на PiLeJe в областта на микробиота

Admin

Recent Posts

Публикувани изследвания на PiLeJe в областта на микробиота

⦁ Drouault-Holowacz S, Foligné B, Dennin V, Goudercourt D, Terpend K, Burckel A, Pot B. Anti-inflammatory potential of the probiotic…

6 години ago

Антибактериални и противогъбични ефекти на две смеси от етерични масла

ЦЕЛ НА НАСТОЯЩОТО ИЗСЛЕДВАНЕ:Да се оценят in vitro антимикробните ефекти на две смеси от етерични масла.КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ:Смес от етерични…

6 години ago

Пробиотици и/или стоматология

Според съвременни открития добавянето на пробиотици към конвенционалното периодонтално лечение може да подобри микробната дисбиоза и да облекчи значително клиничните…

6 години ago

Таурин – ролята му в организма и при магнезиев дефицит

Първоначално той е бил идентифициран и изолиран от жлъчката на бик (Bos taurus) от където произлиза и името му .…

6 години ago

Цистит и ефект на фитотерапевтичен продукт, комбинация от екстракти от пилоселе, червена боровинка и ортосифон

РЕЗЮМЕЦиститът е възпаление на пикочния мехур, често причинено от инфекция и обикновено се лекува с антибиотична терапия. Неговите симптоми са…

6 години ago

HELICOBACTER PYLORI

Повече от тридесет години след откриването на Helicobacter pylori, все още продължава търсенето на най-добрия начин да се унищожи тази…

6 години ago