Таурин – ролята му в организма и при магнезиев дефицит

Първоначално той е бил идентифициран и изолиран от жлъчката на бик (Bos taurus) от където произлиза и името му .
Тауринът е една от най-разпространените аминокиселини в нервните клетки, левкоцитите, сърдечните и мускулните клетки, ретината и всъщност почти във всяка тъкан в тялото. Той е една от малкото аминокиселини, които не се използват в синтеза на протеини и често се нарича “неесенциална” аминокиселина“ или “условно-есенциална” аминокиселина. Като се има предвид широкото му разпространение, функционалното му значение за развитието на клетките, храненето и оцеляването , това очевидно е неправилно. Тауринът несъмнено е едно от най-важните вещества в тялото с широк спектър от цитопротективни действия. Обявен за безопасен от Европейския орган по храните (EFSA).
Sinwell и Gorodischer доказват, че има повишена честота на проблеми при децата, които се отглеждат върху напълно вегетарианската диета на веганските общности. Освен ретината, всеки изследван участък на мозъка съдържа или приема таурин; това включва епифиза, pons medulla, хипоталамуса, стриатума и малкия мозък. На всяко от тези места има данни за способността на таурин да подобри някои форми на невропатология.
ИЗТОЧНИЦИ НА ТАУРИН

Човешкото тяло нормално синтезира таурин. Приемаме го и с храната – стриди, миди, морски водорасли, млечни продукти и месо като цяло са значими източници на таурин. Например: стриди: 70 mg/100 g, агнешко филе: 36 mg/100 g. В зависимост от диетата консумираме средно 400 mg таурин на ден.

Той е естествен компонент и на кърмата. Повечето храни за кърмачета са обогатени с таурин приблизително 5 mg/100 ml, в зависимост от техните нужди.
Тауринът, присъстващ в специфични храни (енергийни напитки, продукти за спортисти, таблетки, капсули) обикновено не е естествен, а е от синтетичен произход.
ДЕЙСТВИЯ НА ТАУРИН
Тауринът участва в няколко механизма, необходими за правилното функциониране на организма:

Играе роля в модулирането на вътреклетъчната свободна концентрация на калций. Той е едно от малкото хранителни вещества, което заедно с витамин В6 подпомага фиксирането и задържането на магнезий от организма.

В действителност, при стрес има тенденция за повишено излъчване на магнезий с урината. От друга страна, магнезиевият дефицит е предпоставка за развитие на стресови състояния. Това отключва порочен кръг, който поддържа тревожността, умората, спазмите. Магнезо-свързващата роля на таурин позволява по време на хроничен стрес да се ограничи загубата на магнезий и той да се задържи в клетките2.
⦁ Участва в синтезата на жлъчка, т.е. в метаболизма на липидите1;
⦁ Антиоксидантно действие;
⦁ Регулатор на стреса по няколко механизма (ГАМК, адреналин, норепинефрин);
⦁ Роля за преодоляване на инсулиновата резистентност и други рискови фактори при животински модели на диабет тип 1 и тип 2 ;
⦁ Повлиява бъбречните функции;

Най-разпространената аминокиселина в ретината, стъкловидното тяло, лещата, роговицата, ириса и цилиарното тяло.

В мозъка на плода концентрацията на таурин е по-висока от тази на всяка друга аминокиселина,4 но концентрацията му намалява с напредването на възрастта успоредно с увеличаването на нивата на глутамата, за да я превърнат в преобладаваща аминокиселина в мозъка на възрастните.4 Независимо от това, тауринът все още е втората най-разпространена аминокиселина в мозъка на възрастните, нейните нива са сравними с тези на гама-амино-маслената киселина (GABA).4В ретината тауринът е от решаващо значение за развитието на фоторецепторите и действа като цитопротектор срещу невроналното увреждане, свързано със стрес и други патологични състояния. Той е от съществено значение за недоносени бебета за правилното формиране на тяхната ретина.
⦁ Развитие и диференциация на централната нервна система както на ембриона, така и при възрастните хора и др.
⦁ Тауринът присъства и в мъжките и женските репродуктивни органи. Напоследък тауринът е открит в тестисите на хората5 и се открива също в сперматозоидите и семенната течност.6 Нивата на таурин в сперматозоидите са свързани с качеството на сперматозоидите, вероятно чрез защита срещу липидни пероксидации чрез антиоксидантни ефекти от таурин.,7,8 както и чрез принос към процеса на узряване на сперматозоа чрез улесняване на капацитета, подвижността и акрозомната реакция на сперматозоидите.9
⦁ При женските плъхове, тауринът е открит в маточната тъкан,10 фалопиевите тръби,11 вътрематочна течност12 и клетките на развиващите се фоликули на яйчниците, клетки, отговорни за синтеза на андрогени като тестостерон и андростендион.11 Тауринът също е основен компонент на кърмата12 и е важен за правилното неонатално хранене.13

ПОТЕНЦИАЛНИ ТЕРАПЕВТИЧНИ ПРИЛОЖЕНИЯ
Необходими са повече анализи за пълното дефиниране на потенциалната стойност на таурин в здравеопазването. Корекция на дефицита му в зряла и старческа възраст може да бъде от полза за когнитивните резултати, енергийния метаболизъм, сексуалната функция и зрението. Тауринът също е предложен като превантивно лечение за деменция на Алцхаймер, тъй като той стабилизира протеиновите конформации, за да предотврати тяхната агрегация и последваща дисфункция.
Доказано е, че добавките на таурин при пациенти със сърдечна недостатъчност увеличават физическата активност плацебо. Това подкрепя идеята, че в случаите на недостиг на аминокиселината, например при кардиомиопатия, тауриновите добавки могат да имат възстановителен ефект.

ЗАЩО ДА ПРИЕМАМЕ ТАУРИН?

Естественият синтез на таурин от организма не покрива всички наши нужди. Недостатъчно разнообразна диета ограничава оптималния прием на таурин. В допълнение, ситуации като стрес са отговорни за загубите на таурин от тялото. Безопасна е добавка с концентрация на таурин от порядъка на нормалния ежедневен внос с храната, около 400 mg (което е 5 пъти по-малко, отколкото в кутия с енергийна напитка)3.

Източници :
1.Pourrias Bernard. La taurine ; NAFAS Vol 10 N°5, octobre 2012
2. Durlach et Bara; Le magnésium en biologie et en médecine. 2000
3. Avis de l’EFSA (Autorité Européenne de Sécurité des Aliments), Février 2000
4. Lefauconnier JM, Portemer C, Chatagner F. Free amino acids and related substances in human glial tumours and in fetal brain: com- parison with normal adult brain. Brain Res 1976; 117:105–113.
5. Aaronson DS, Iman R, Walsh TJ, Kurhanewicz J, Turek PJ. A novel application of 1H magnetic resonance spectroscopy: non-invasive identification of spermatogenesis in men with non-obstructive azoospermia. Hum Reprod 2010; 25:847–852.
6.Holmes RP, Goodman HO, Shihabi ZK, Jarow JP. The taurine and hypotaurine content of human semen. J Androl 1992; 13:289–292. Alvarez JG, Storey BT. Taurine, hypotaurine, epinephrine and albu- min inhibit lipid peroxidation in rabbit spermatozoa and protect against loss of motility. Biol Reprod 1983; 29:548–555.
7.8.Das J, Ghosh J, Manna P, Sinha M, Sil PC. Taurine protects rat testes against NaAsO(2)-induced oxidative stress and apoptosis via mito- chondrial dependent and independent pathways. Toxicol Lett 2009; 187:201–210.
9.Mrsny RJ, Meizel S. Inhibition of hamster sperm Na+, K+-ATPase activity by taurine and hypotaurine. Life Sci 1985; 36:271–275. Phoenix J, Wray S. Changes in human and rat uterine phosphoetha- nolamine and taurine with pregnancy and parturition. Exp Physiol 1994; 79:601–604.
10.Lobo MV, Alonso FJ, Latorre A, del Río RM. Immunohistochemical localization of taurine in the rat ovary, oviduct, and uterus. J Histo- chem Cytochem 2001; 49:1133–1142.
11.Casslén BG. Free amino acids in human uterine fluid. Possible role of high taurine concentration. J Reprod Med 1987; 32:181–184.
12.Pamblanco M, Portolés M, Paredes C, Ten A, Comín J. Free amino acids in preterm and term milk from mothers delivering appropri- ate- or small-for-gestational-age infants. Am J Clin Nutr 1989; 50:778–781.
13.Rigo J, Senterre J. Is taurine essential for the neonates? Biol Neo- nate 1977; 32:73–76.

Admin

Share
Published by
Admin
Tags: statii

Recent Posts

Публикувани изследвания на PiLeJe в областта на микробиота

⦁ Drouault-Holowacz S, Foligné B, Dennin V, Goudercourt D, Terpend K, Burckel A, Pot B. Anti-inflammatory potential of the probiotic…

6 години ago

Антибактериални и противогъбични ефекти на две смеси от етерични масла

ЦЕЛ НА НАСТОЯЩОТО ИЗСЛЕДВАНЕ:Да се оценят in vitro антимикробните ефекти на две смеси от етерични масла.КАКВО ДА ОЧАКВАМЕ:Смес от етерични…

6 години ago

Пробиотици и/или стоматология

Според съвременни открития добавянето на пробиотици към конвенционалното периодонтално лечение може да подобри микробната дисбиоза и да облекчи значително клиничните…

6 години ago

Цистит и ефект на фитотерапевтичен продукт, комбинация от екстракти от пилоселе, червена боровинка и ортосифон

РЕЗЮМЕЦиститът е възпаление на пикочния мехур, често причинено от инфекция и обикновено се лекува с антибиотична терапия. Неговите симптоми са…

6 години ago

HELICOBACTER PYLORI

Повече от тридесет години след откриването на Helicobacter pylori, все още продължава търсенето на най-добрия начин да се унищожи тази…

6 години ago

ГЪБИЧНИ ИНФЕКЦИИ

Кандидози и етерични масла Етеричните масла са терапия с дълга история и много ползи за здравето. Това е са общоприетото…

6 години ago